Jakie okna PCV kupić?

Pytanie, które zadajemy sobie podczas budowy domu, remontu mieszkania czy po prostu wymiany stolarki okiennej.

Na samym początku musimy zaznaczyć, że odpowiedź na tak postawione pytanie jest niełatwa. Dlaczego? Otóż wyobraźmy sobie, że takie samo pytanie zadamy mając na myśli kupno samochodu… Jak odpowiedzieć na pytanie „Jaki samochód kupić”? Pewnie nie obędzie się bez dodatkowych pytań: „jaki rodzaj auta Cię interesuje?”, „jaki masz budżet?”, „do czego go potrzebujesz?”.

Postaram się w wielkim skrócie opowiedzieć jakie okna i dla kogo polecamy. Jakimi ogólnymi kryteriami należy się kierować dokonując takiego wyboru.

Uproszczona klasyfikacja okien PCV

Okna PCV klasy ekonomicznej

W przypadku tej kategorii mamy do czynienia, odwołując się do rzeczywistości motoryzacyjnej z produktem pokroju FIATA. Okna ekonomiczne, w grupie najtańszej spełniają wszystkie podstawowe normy. Posiadają zespolone, podwójne szyby o współczynniku przenikania U=1,1, wypełnione Argonem.  W prawdzie, mają możliwość wyposażenia w potrójne pakiety szyb, ale zwykle nie jest to opłacalne. Posiadają profile 5 lub 6 komorowe. Są to okna, które montowane są w 99% przetargów ogłaszanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki wojskowe, urzędy itd. Jest bardzo prawdopodobne, że o ile mieszkasz w bloku, kamienicy i masz zamontowane okna PCV – posiadasz okna właśnie z tej grupy. Do okien klasy ekonomicznej możemy zaliczyć np. okna ovlo classic, które z powodzeniem przez lata chronią wnętrza setek tysięcy mieszkań w Polsce.

Podsumowując grupę okien klasy ekonomicznej – spełniają one wszelkie kryteria minimum zakładane w przetargach. Mają 5 lat gwarancji. Zapewniają długoletnią, bezproblemową eksploatację. Niczym poczciwy Fiat Panda, będą nam wiernie służyły przez lata. Nie możemy jednak od nich oczekiwać nieprawdopodobnego komfortu, czy spektakularnej energooszczędności.

Warto pamiętać jednak, że producenci zwykle oferują swoje okna w najuboższej wersji wyposażenia. I tak jak do samochodu możemy zamówić klimatyzację, elektrycznie otwierane szyby czy relingi dachowe – w oknach warto zapytać o dodatki takie jak:

 • ciepła ramka(oszczędność energetyczna i lepsza estetyka okna)
 • stal zamknięta(większa sztywność profilu)
 • nawiewniki okienne

Dla kogo okna klasy  ekonomicznej?

 • mieszkańcy kamienic, bloków, gdzie koszty ogrzewania wliczone są w czynsz
 • mieszkania pod wynajmem
 • tanie budownictwo mieszkaniowe
 • mieszkania/domy, w których planujemy mieszkać nie dłużej niż 5 lat
 • osoby, dla których głównym kryterium wyboru jest cena

 

Okna PCV klasy średniej

Okna klasy średniej, to odwołując się do motoryzacyjnej nomenklatury Volkswagen. Są solidne, trwałe i wykraczają poza minimalne wymagania. W przypadku tychże okien możemy pokusić się o znalezienie tych z potrójnymi szybami o wskaźniku przenikalności równym U= 0,5! Przykładem okien o tak dobrych parametrach cieplnych może być profil ENCORE. Kolejnym ciekawy wyborem może być Profil firmy Aluplast – Ideal 7000. Charakteryzuje się wysoką sztywnością, bardzo dobrą jakością PCV i solidnymi okuciami(nieco lepszymi niż te w Encore) firmy MACO. W przypadku Aluplastu, dostajemy nieco lepszy profil okienny od Encore, natomiast okupimy to gorszymi parametrami potrójnej szyby, która wynosi maksymalnie U = 0,7.

Dla kogo okna klasy średniej?

 • osoby szukające złotego środka między ceną a jakością(Encore lub Ideal 7000)
 • właściciele mieszkań, którzy sami ponoszą koszta ogrzewania(Encore)
 • budujący domy energooszczędne(Encore)
 • budujący solidne domy na lata, mniejszą wagę przykładający do energooszczędności(Ideal7000)

Okna PCV klasy Premium

Kategoria okien porównywalna do klasy samochodów premium, takich jak Mercedes czy BMW. W przypadku tych okien nie ma żadnych kompromisów. Dzięki najlepszej technologii otrzymujesz od producenta okna o profilach z najlepszego gatunkowo PCV, o najlepszych parametrach sztywności czy energooszczędności. Mają one możliwość montowania pakietów trzyszybowych o przenikalności cieplnej nieprzekraczającej U=0,5! Dodatkowo szerokość profili to często aż 85mm. Do grona tychże należą między innymi profile Aluplastu:  Ideal 8000, Veki: Softline 82 czy Gealana: 9000

Dla kogo okna klasy premium?

 •  osoby budujące dom pasywny
 • osoby budujące dom, gdzie pierwszorzędnym kryterium jest jakość
 • perfekcjoniści