Różnice pomiędzy profilami okien

Z pozoru wszystkie okienne profile wyglądają niemal identycznie. Tak może wydawać się komuś, kto na co dzień nie ma do czynienia z oknami. W rzeczywistości jednak różnic między profilami jest całkiem sporo. Poniżej opisujemy te na które warto zwrócić uwagę.

  • Komory – a dokładnie ich liczba, która w obecnie stosowanych oknach PCV oscyluje wokół liczby od 3 do 5. Zasadniczo im jest ich więcej tym lepiej. Warto również pamiętać, że w ramie i skrzydle może być zastosowana różna od siebie liczba komór.
  • Zastosowane wzmocnienia – jak wiadomo plastykowe okna mają również elementy z innych materiałów. W środku każdej ramy i skrzydła znajdują się stalowe kształtowniki, mające na celu zadbać o sztywność i stabilność okiennej konstrukcji. Kształtowniki są różnej grubości i odmiennych kształtów. Z reguły najlepsze są te najbardziej zamknięte (czworościenne) i możliwe grube.
  • Uszczelki – a precyzyjnie ich ilość, rodzaj i rozmieszczenie w skrzydle z ościeżnicą, a także osadzenie szyby. Systemy podstawowe posiadają uszczelkę środkową lub zewnętrzną. Który wybrać? Z technicznego punktu widzenia system z uszczelką środkową, ale np. okna z zewnętrzną uszczelką są wygodniejsze przy myciu.
  • Grubość ścianek – wymagana do spełnienia określonych norm. Tak jak podpowiada logika, lepszym wyborem będą zazwyczaj profile z jak najgrubszymi ściankami, ponieważ dzięki temu okna staje się dużo bardziej stabilne.
  • Zewnętrzna płaszczyzna skrzydła i ościeżnicy – w tym przypadku wyróżniamy systemy zlicowane, półzlicowane i niezlicowane. Za najbardziej estetyczny uważa się profil zlicowany.
  • Efekt wizualny – będący efektem różnego rodzaju zaokrągleń, skosów i innych podobnych działań nadających oknu ciekawego, nowoczesnego wyglądu. Proste, kanciaste okna PCV to już przeżytek.
  • Technologiczne niuanse – producenci prześcigają się w różnego rodzaju technologiach zastosowanych w oknach, które z jednej strony podniosą komfort użytkownika, z drugiej wyróżnią ich produkt wśród oferty konkurencji.
  • Biały kolor – choć wydaję się absurdalne, nie wszystkie profile są białe w tym samym stopniu i pozostają białe na tak samo długi czas. Biały to podstawowy kolor profilu PCV i część producentów udoskonala swoje produkty, starają się oto, aby biel była nie tylko jak najbardziej biała, ale też, aby była trwalsza i odporniejsza na czynniki zewnętrzne.
  • System profili – wśród dostępnych systemów mamy oczywiście te mniej i bardziej skomplikowane. Każdy oferuje podstawowe rozwiązania, ale wyłącznie część daje dodatkowe możliwości, jak choćby ozdobniki da okien do zabytkowych budowli.
  • Gwarancja – jej długość oczywiście im dłuższa tym lepsza. Związana z tym jest również kwestia renomy producenta. Renomowany producent gwarantuje wysoką jakość wyrobu i pewność, że z dnia na dzień nie zniknie z rynku.