Różnice pomiędzy profilami okien

Z pozoru wszystkie okienne profile wyglądają niemal identycznie. Tak może wydawać się komuś, kto na co dzień nie ma do czynienia z oknami. W rzeczywistości jednak różnic między profilami jest całkiem sporo. Poniżej opisujemy te na które warto zwrócić uwagę.

 • Komory – a dokładnie ich liczba, która w obecnie stosowanych oknach PCV oscyluje wokół liczby od 3 do 5. Zasadniczo im jest ich więcej tym lepiej. Warto również pamiętać, że w ramie i skrzydle może być zastosowana różna od siebie liczba komór.
 • Zastosowane wzmocnienia – jak wiadomo plastykowe okna mają również elementy z innych materiałów. W środku każdej ramy i skrzydła znajdują się stalowe kształtowniki, mające na celu zadbać o sztywność i stabilność okiennej konstrukcji. Kształtowniki są różnej grubości i odmiennych kształtów. Z reguły najlepsze są te najbardziej zamknięte (czworościenne) i możliwe grube.
 • Uszczelki – a precyzyjnie ich ilość, rodzaj i rozmieszczenie w skrzydle z ościeżnicą, a także osadzenie szyby. Systemy podstawowe posiadają uszczelkę środkową lub zewnętrzną. Który wybrać? Z technicznego punktu widzenia system z uszczelką środkową, ale np. okna z zewnętrzną uszczelką są wygodniejsze przy myciu.
 • Grubość ścianek – wymagana do spełnienia określonych norm. Tak jak podpowiada logika, lepszym wyborem będą zazwyczaj profile z jak najgrubszymi ściankami, ponieważ dzięki temu okna staje się dużo bardziej stabilne.
 • Zewnętrzna płaszczyzna skrzydła i ościeżnicy – w tym przypadku wyróżniamy systemy zlicowane, półzlicowane i niezlicowane. Za najbardziej estetyczny uważa się profil zlicowany.
 • Efekt wizualny – będący efektem różnego rodzaju zaokrągleń, skosów i innych podobnych działań nadających oknu ciekawego, nowoczesnego wyglądu. Proste, kanciaste okna PCV to już przeżytek.
 • Technologiczne niuanse – producenci prześcigają się w różnego rodzaju technologiach zastosowanych w oknach, które z jednej strony podniosą komfort użytkownika, z drugiej wyróżnią ich produkt wśród oferty konkurencji.
 • Biały kolor – choć wydaję się absurdalne, nie wszystkie profile są białe w tym samym stopniu i pozostają białe na tak samo długi czas. Biały to podstawowy kolor profilu PCV i część producentów udoskonala swoje produkty, starają się oto, aby biel była nie tylko jak najbardziej biała, ale też, aby była trwalsza i odporniejsza na czynniki zewnętrzne.
 • System profili – wśród dostępnych systemów mamy oczywiście te mniej i bardziej skomplikowane. Każdy oferuje podstawowe rozwiązania, ale wyłącznie część daje dodatkowe możliwości, jak choćby ozdobniki da okien do zabytkowych budowli.
 • Gwarancja – jej długość oczywiście im dłuższa tym lepsza. Związana z tym jest również kwestia renomy producenta. Renomowany producent gwarantuje wysoką jakość wyrobu i pewność, że z dnia na dzień nie zniknie z rynku.

Jakie okna PCV kupić?

Pytanie, które zadajemy sobie podczas budowy domu, remontu mieszkania czy po prostu wymiany stolarki okiennej.

Na samym początku musimy zaznaczyć, że odpowiedź na tak postawione pytanie jest niełatwa. Dlaczego? Otóż wyobraźmy sobie, że takie samo pytanie zadamy mając na myśli kupno samochodu… Jak odpowiedzieć na pytanie „Jaki samochód kupić”? Pewnie nie obędzie się bez dodatkowych pytań: „jaki rodzaj auta Cię interesuje?”, „jaki masz budżet?”, „do czego go potrzebujesz?”.

Postaram się w wielkim skrócie opowiedzieć jakie okna i dla kogo polecamy. Jakimi ogólnymi kryteriami należy się kierować dokonując takiego wyboru.

Uproszczona klasyfikacja okien PCV

Okna PCV klasy ekonomicznej

W przypadku tej kategorii mamy do czynienia, odwołując się do rzeczywistości motoryzacyjnej z produktem pokroju FIATA. Okna ekonomiczne, w grupie najtańszej spełniają wszystkie podstawowe normy. Posiadają zespolone, podwójne szyby o współczynniku przenikania U=1,1, wypełnione Argonem.  W prawdzie, mają możliwość wyposażenia w potrójne pakiety szyb, ale zwykle nie jest to opłacalne. Posiadają profile 5 lub 6 komorowe. Są to okna, które montowane są w 99% przetargów ogłaszanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki wojskowe, urzędy itd. Jest bardzo prawdopodobne, że o ile mieszkasz w bloku, kamienicy i masz zamontowane okna PCV – posiadasz okna właśnie z tej grupy. Do okien klasy ekonomicznej możemy zaliczyć np. okna ovlo classic, które z powodzeniem przez lata chronią wnętrza setek tysięcy mieszkań w Polsce.

Podsumowując grupę okien klasy ekonomicznej – spełniają one wszelkie kryteria minimum zakładane w przetargach. Mają 5 lat gwarancji. Zapewniają długoletnią, bezproblemową eksploatację. Niczym poczciwy Fiat Panda, będą nam wiernie służyły przez lata. Nie możemy jednak od nich oczekiwać nieprawdopodobnego komfortu, czy spektakularnej energooszczędności.

Warto pamiętać jednak, że producenci zwykle oferują swoje okna w najuboższej wersji wyposażenia. I tak jak do samochodu możemy zamówić klimatyzację, elektrycznie otwierane szyby czy relingi dachowe – w oknach warto zapytać o dodatki takie jak:

 • ciepła ramka(oszczędność energetyczna i lepsza estetyka okna)
 • stal zamknięta(większa sztywność profilu)
 • nawiewniki okienne

Dla kogo okna klasy  ekonomicznej?

 • mieszkańcy kamienic, bloków, gdzie koszty ogrzewania wliczone są w czynsz
 • mieszkania pod wynajmem
 • tanie budownictwo mieszkaniowe
 • mieszkania/domy, w których planujemy mieszkać nie dłużej niż 5 lat
 • osoby, dla których głównym kryterium wyboru jest cena

 

Okna PCV klasy średniej

Okna klasy średniej, to odwołując się do motoryzacyjnej nomenklatury Volkswagen. Są solidne, trwałe i wykraczają poza minimalne wymagania. W przypadku tychże okien możemy pokusić się o znalezienie tych z potrójnymi szybami o wskaźniku przenikalności równym U= 0,5! Przykładem okien o tak dobrych parametrach cieplnych może być profil ENCORE. Kolejnym ciekawy wyborem może być Profil firmy Aluplast – Ideal 7000. Charakteryzuje się wysoką sztywnością, bardzo dobrą jakością PCV i solidnymi okuciami(nieco lepszymi niż te w Encore) firmy MACO. W przypadku Aluplastu, dostajemy nieco lepszy profil okienny od Encore, natomiast okupimy to gorszymi parametrami potrójnej szyby, która wynosi maksymalnie U = 0,7.

Dla kogo okna klasy średniej?

 • osoby szukające złotego środka między ceną a jakością(Encore lub Ideal 7000)
 • właściciele mieszkań, którzy sami ponoszą koszta ogrzewania(Encore)
 • budujący domy energooszczędne(Encore)
 • budujący solidne domy na lata, mniejszą wagę przykładający do energooszczędności(Ideal7000)

Okna PCV klasy Premium

Kategoria okien porównywalna do klasy samochodów premium, takich jak Mercedes czy BMW. W przypadku tych okien nie ma żadnych kompromisów. Dzięki najlepszej technologii otrzymujesz od producenta okna o profilach z najlepszego gatunkowo PCV, o najlepszych parametrach sztywności czy energooszczędności. Mają one możliwość montowania pakietów trzyszybowych o przenikalności cieplnej nieprzekraczającej U=0,5! Dodatkowo szerokość profili to często aż 85mm. Do grona tychże należą między innymi profile Aluplastu:  Ideal 8000, Veki: Softline 82 czy Gealana: 9000

Dla kogo okna klasy premium?

 •  osoby budujące dom pasywny
 • osoby budujące dom, gdzie pierwszorzędnym kryterium jest jakość
 • perfekcjoniści

Stal zamknięta, profil zamknięty. Co to jest?

Wybór profilu okiennego to nie ostatnia decyzja w przypadku zakupu okien PCV. Poza szybami, ciepłą ramką czy klamkami warto również zapoznać się z tematyką konstrukcji stalowej wzmacniającej od wewnątrz nasze okna. W standardzie zwykle wewnątrz profilu okiennego znajduje się stelaż z tzw. stali otwartej, w przekroju kształtem przypominającej literę „C”. Niewielu sprzedawców informuje, że okna można doposażyć za niewielką opłatą (przeważnie 3-7%) w stelaż wewnętrzny ze stali zamkniętej, przypominającej w przekroju kwadrat. Poniżej prezentujemy przekroje profili obrazujące różnicę:

stal-zamknięta

 

Zwracamy uwagę, że niewielka inwestycja, związana z doposażeniem naszych okien w stal zamkniętą może pozwolić nam uniknąć wielu problemów w trakcie użytkowania. Przede wszystkim zmniejsza ryzyko opadania skrzydeł okiennych o większych gabarytach.

Warto zwrócić uwagę, że często lepiej jest dobrze wyposażyć niższy model profilu okiennego, niż kupić „goły” profil z wyższej półki. Opcje takie jak ciepła ramka, potrójne szyby, czy wspomniana w niniejszym artykule stal zamknięta mogą w znacznym stopniu wpłynąć na jakość i tym samą ostateczną ocenę kupowanych okien.